Kozliatka 2024

24.03.2024

Každej kozliatkovskej sezóne predchádza "čo keď". Čo keď sa žiadne kozliatka nenarodia, čo keď budú ťažké pôrody, čo keď budú mať kozy málo mlieka... Nakoniec všetko dobre dopadne a ak sa stane nejaká katastrofa, tak je z kategórie, ktorú repertoár "čo keď" ešte nepozná.

Prvé tohtoročné kozliatko sa narodilo 3. februára, o dva týdne už ich bolo vyše štyridsať, tento rok to bolo rýchle. Väčšina kozliatok bola veľká a do pár minút stála na nohách.

Bolo aj zopár nedonosených drobcov, ale každému stačili 2-3 dni v posteli a boli fit.

Väčšina kozliatok po pár dňoch spáva v hromádkach s kamošmi.

Ale sú aj pupáčikovia, čo sa od mamy nepohnú niekoľko týždňov.

Vo februári a v marci je všetka naša pozornosť sústredená na kozliatka. A tak sa stalo, že sme si vôbec nevšimli, kde vysedela kvočka vajíčka. Jedno ráno pobehovalo medzi kozami 15 kuriatok.

Niektoré kozlitaka spia ako anjelikovia, niektoré predstierajú náhle úmrtie a spôsobujú nám infarktové stavy.

Väčšina kôz si na pôrod nájde tiché chránené miesto, niektoré prídu rovno pod kameru, ale vždy sa nájdu aj divé zvery, čo idú rodiť "do divočiny" :)

Kamery sú perfektná vec. Človek sa nemusí 5x za noc obliekať, aby skontroloval, či niekto nerodí. V zázname sa dá aj spätne nájsť čo sa udialo. Toto bola prvorodička, ktorá krásne zvládla pôrod, ale nebolo jej úplne jasné čo s výsledkom. Kozliatko zostalo ležať uprostred kozína, neočistené a hladné. Našťastie to netrvalo dlho a s našou pomocou sú už s mamou parťáci.

Kozliatka rastú "ako z mlieka" a postupne sa zoznamujú s ostatnými zvieratkami a okolím.