polohy

Normálna

1.) NORMÁLNA POLOHA I

Kozľa má v pôrodných cestách jednu alebo dve predné nohy a papuľu.

Tento pôrod si zvyčajne nevyžaduje zásah, pokiaľ kozľa nie je veľmi veľké.


2.) NORMÁLNA POLOHA II

Jedno predkolenie dozadu nie je obvykle problém. Keď sa kozľa pohybuje do pôrodných ciest, druhé predkolenie a lopatka sa budú prirodzene otáčať a nasledovať.

Viditeľné predkolenie možeme jemne natiahnuť a následne súčasne s kontrakciami mierne potiahnuť smerom nadol.

Koncom panvovým

3.) POLOHA KONCOM PANVOVÝM I

Je veľmi nepravdepodobné, že by toto kozľa vyšlo von bez pomoci, pokiaľ nie je neuveriteľne maličké a koza obrovská.

Pri manuálnom prehmatávaní sa môže špicatý zadok zdať ako nos (chvost je často zastrčený, čo je ešte horšie). Prehmatajte sa vyššie a namiesto kupolovitého tvaru hlavy budete cítiť relatívne plochý zadok a boky. Prehmatajte sa dole a mali by ste sa stretnúť s rozpoznateľnou štruktúrou nôh.


4.) POLOHA KONCOM PANVOVÝM II

Variácia, kde sa päta zatlačí do pôrodných ciest. Kozľa nemôže prejsť týmto spôsobom. V oboch prípadoch bude potrebný zásah. Ak vaša koza rodí a silno tlačí, no v kanáli nevidíte žiadne nohy, ide o najbežnejší problém. Ak sú vaše ruky dostatočne malé, vydrhnite sa a pustite sa do práce. Ak nie, je čas zavolať veterinára!


5.) POLOHA KONCOM PANVOVÝM III

Prvým krokom je zatlačiť kozľa jemne späť do maternice a posúvať ruku nadol k päte. Zaveste ukazovák alebo prostredník okolo päty a posuňte ho nadol smerom k päte (ďalší obrázok).

Ak môžete, prevlečte si cez končeky prstov tenkú slučku z lana (alebo komerčnú slučku na nohy), aby ste navliekli slučku nad spenkový kĺb. Vyžaduje si to určitú prax, ale kľúčom je byť trpezlivý a pokojný, keď sa učíte.


6.) POLOHA KONCOM PANVOVÝM IV

Keď sa dostanete dole k päte, ohnite ju nahor. Niekedy zavesím prst medzi prsty, aby som získal extra priľnavosť.

Ak používate slučku na nohy alebo lano, omotajte slučku nad spänkou a držte ju na mieste prstami, zatiaľ čo ju druhou rukou napínate.

Zatiaľ čo ťaháte za lano, druhou rukou pomôžte prstami chodidlo vytiahnuť hore... potom pevne držte lano alebo slučku a vráťte sa na druhú nohu.


7.) POLOHA KONCOM PANVOVÝM V

Jedna slučka na nohu je na svojom mieste, pritlačte na ňu druhou rukou (ktorá nie je zobrazená na tomto obrázku). Vylovte druhú nohu (ideálne s ďalšou slučkou, ktorú si navlečiete na končeky prstov).

Keď sú obe nohy v pôrodnom kanáli, jemne a stabilne ťahajte. Prúd krvi v pupočnej šnúre sa preruší hneď, ako sa trup kozľaťa dostane do pôrodných ciest – rýchlo ho vytiahnite.


8.) POLOHA KONCOM PANVOVÝM VI

Táto poloha je dosť skľučujúca. Obzvlášť problematické to môže byť, ak je v maternici niekoľko ďalších kozliat alebo ak ide o jedno obrovské kozľa. Niektorí sa snažia otočiť kozľa v maternici.

Budeme normálne postupovať podľa krokov na predchádzajúcich obrázkoch, a keď máme šnúrku okolo oboch zadných nôh, jemne potiahneme krútiacim pohybom úzkym pôrodným kanálom. Opäť platí, že čas je problémom kvôli prerušeniu prietoku krvi v pupočnej šnúre.

Hlava dozadu

9.) HLAVA DOZADU I

Budete musieť zájsť ďalej ako na pri obyčajnom vyťahovaní nôh a pre kozu to bude dosť nepríjemné. Ak sú za ním ďalšie kozľatá, bude to naozaj veľmi tesné.

Hlava pôsobí ako na pružine a vždy sa chce vrátiť do pôvodnej polohy. Toto je prípad, kedy je užitočná pôrodná slučka (alebo tenké lano), pretože druhou rukou možno budete musieť viesť papuľu a hlavu späť do pôrodných ciest... počas ťahania.

10.) HLAVA DOZADU II

Daj na moju radu a zaisti, aby bola koza dobre zaistená a aby si ty bol v pohodlnej polohe, pretože obe ruky budú zaneprázdnené.

Kvôli tendencii hlavy prevrátiť sa späť nesprávnym smerom je dobré použiť tenké lano alebo pôrodnú slučku okolo hlavy. Potom, čo otočíte hlavičku, môžete ju chytiť dookola a ťahať v správnom smere, kým vonkajšou rukou jemne ťaháte za slučku, končekmi prstov druhej ruky vediete papuľu do pôrodných ciest.

11.) HLAVA DOZADU III

Obrázok zobrazuje pozíciu, ktorú hľadáme pre úspešný "odchod" kozľaťa. Ako pri každom pôrode sú ideálne dve predné končatiny v kanáli, ale v tomto prípade stačí jedna predná noha.

Ak máte po ruke povrázky na nohy, môže vám pomôcť pridať ich na viditeľnú nohu/nohy, aby sa kozľa dostalo ľahšie von.

12.) HLAVA DOZADU IV

Dobre, technicky je to "hlavou dole", ale tak či onak, toto kozľa Vás potrebuje. Zdvihnúť bradu tohto kozľaťa bude vyžadovať veľa práce. Trpezlivosť!

Vo väčšine prípadov to skončí tak, že musím kozľa jemne zatlačiť späť a potom použiť pôrodnú slučku, ktorá mi pomôže naviesť hlavu a aspoň jednu prednú nohu späť do pôrodných ciest. V tomto prípade veľmi pomáha slučka pod bradou. Stále si želáš, aby si mal tri ruky.

13.) HLAVA DOZADU V

Zobrazuje správne umiestnenie slučky, za ušami a pod bradou. Priestor v tvare písmena V v prednej časti krku a plastová "stopka" slučky pomôže udržať hlavičku kozľaťa na mieste, ale opäť môže byť potrebné použiť končeky prstov na "prevedenie" papule pôrodným kanálom.

Uistite sa, že aspoň jedna predná noha je tiež v kanály, potom použite mierny, stabilný ťah.

Zdroje: