BIO

Najjednoduchšie vysvetlenie, v čom je BIO iné ako konvenčné, bežne dostupné potraviny, je prirodzenosť.

Konkrétne u nás to znamená, že zvieratá majú prirodzenú potravu - pohyb - reprodukciu - odchov mláďat. Nerobíme žiadne zásahy ako odrohovanie, inseminácia, ukončovanie laktácie antibiotikami, umelý odchov mláďat. Neaplikujeme žiadne "preventívne" liečivá. Krmivá, ktoré si nevieme dopestovať, kupujeme z ekologických fariem, ktoré máme v okolí.

pastva

Pasienky sú pre kozy základom dobrej výživy, pohybu a dlhovekosti. Intenzívne chovy argumentujú, že pri halovom odchove zviera míňa menej energie a môže jej viac venovať do tvorby mlieka. Pre nás v tomto prípade jednoznačne platí - menej je viac. Kvalitné mlieko z chránených lúk v našom okolí žiadna hala nenahradí. Voľne pasené kozy sa bežne dožívajú viac ako pätnásť rokov. V intenzívnych chovoch dojníc je priemerné dožitie zvieraťa menej ako tri laktácie.

odchov mláďat

Všetky mláďatá vyrastajú so svojimi matkami až do veku, kedy sú schopné sa samostatne pásť, spravidla 2-3 mesiace, podľa individuálnych potrieb.

nietoré kozliatka majú nikdy nekončiace individuálne potreby
nietoré kozliatka majú nikdy nekončiace individuálne potreby
rovnako staré kozliatka, ale Wu to dobehla :)
rovnako staré kozliatka, ale Wu to dobehla :)

reprodukcia

Kozy sú v sezóne rozdelené na 2-3 skupiny. Plemenný cap je postupne zaraďovaný do jednotlivých skupín. Plemenníkov po dvoch rokoch obmieňame, aby nedochádzalo k príbuzenskému množeniu. Od začiatku sa u nás už vystriedali Mišo, Ferdo, Julo, Herman a Otík, ktorý bude u nás ešte jednu sezónu.

laktácia

Kozy majú sezónny reprodukčný cyklus. Párenie začína väčšinou v auguste a končí v zime. Kozliatka sa rodia po piatich mesiacoch, v priebehu januára až marca. Po narodení zostáva všetko mlieko kozliatkam.

Po odstave kozliatok prichádza obdobie dojenia, ktoré trvá približne osem mesiacov. Niektoré kozy prirodzene znižujú množstvo mlieka so skracujúcimi sa dňami, ostatné zasušujeme postupným znižovaním frekvencie dojenia. V intenzívnych chovoch dojníc sa zasušovanie ešte stále robí aplikáciou antibiotík do vemena.

rohy

U kôz majú rohy samci aj samice, ale nie vždy. Rohatosť je jeden zo znakov, ktorý sa dedí. V intenzívnych chovoch je bežnou praxou, že sa kozy odrohovávajú už pár dní po narodení. Vo veľkochovoch je obava zo vzájomného poranenia kôz, ale tiež ošetrovateľov. Naše kozy majú dostatok priestoru a rohy používajú iba ako zastrašovací prostriedok, keď chce jedna druhej vyžrať misku. Rovnako nikdy neútočia na nás, keďže sme v každodennom kontakte a poznajú nás od narodenia. Stávajú sa aj nečakané situácie, keď koza v popôrodnej záplave hormónov, uštedrí jednu do zadku pri kontrole "novorodenca", ale stále to nie je nič, čo by nás viedlo k odrohovávaniu.

veterinárne prípravky

Používame iba prípravky proti parazitom a aj to iba v nevyhnutných prípadoch, napríklad pri nadmernom výskyte kliešťov. Parazity sú v prírodnom prostredí všadeprítomné, zdravé zviera si s nimi vie poradiť a nijako ho neobmedzujú. K premnoženiu dochádza iba v stresových situáciách, čo pre kozu môže byť prechod do nového prostredia, zmena hierarchie v stáde, náročný pôrod, atď. Naše zvieratá máme každodenne na očiach, poznáme ich po mene a preto vieme včas zachytiť, že s nimi niečo nie je v poriadku a umožňujeme nám to odčervovať (proti vnútorným parazitom) individuálne. V praxi to znamená, že prípravok nikdy nedostane viac ako 5 % stáda. Pre porovnanie - u oviec a kôz je bežné používať 2-3x ročne odčervovací prípravok pre komplet celé stádo, často prípravkami, ktoré zanechávájú reziduá v mlieku.

kontroly  

O naše zvieratá a kvalitu mlieka sa staráme s láskou a maximálnym nasadením. Na kvalitu našich výrobkov dohliada okrem konzumentov niekoľko kontrolných organizácií a laboratórií. Všetky kontroly a testy boli zatiaľ bez problémov, akurát v logických hádankách občas zlyhávame -  Konva s mliekom z dojárne nesmie vojsť do priestorov výroby, čistá nádoba na mlieko zase nesmie opustiť priestor výroby. V hlave rýchlo hľadáte riešenie, ale vybaví sa Vám iba úryvok z knihy O psíčkovi a mačičke:

"A teď se usušíme," řekla kočička. Uchystali si šnůry na prádlo. "Nejdřív pověsíš na šňůru ty mne, a až budu viset, tak slezu a pověsím zas tebe," řekla kočička pejskovi. Pejsek vzal kočičku a pověsil ji na šňůru, jako se věší prádlo. Ani na to nepotřebovali kolíčky, protože se na té šňůře mohli udržet drápky. Když kočička už visela, slezla zase ze šňůry dolů a pověsila pejska. Tak tam viseli oba dva a sluníčko na ně pěkně svítilo.


kontrolné organizácie: